• Dr. Jiří Vlček

  Názor lékaře

  Dr. Jiří Vlček

  Centrum léčebné rehabilitace a fyzioterapie Olma R+

  www.rehab.cz

  Bolesti zad jsou nejčastějším důvodem návštěv pacientů našeho rehabilitačního oddělení.

  Jejich příčiny jsou rozmanité. Od nedostatečné pohybové aktivity, převažující statické zátěže – jako například sedavá práce, až po stavy po úrazech. Většinou se bolesti projevují při různých pohybových aktivitách nebo nadměrné statické zátěži. Překvapivě často si však pacienti stěžují na bolesti zad po i probuzení, v horším případě již během noci. Právě noční bolesti bývají pro pacienty nejvíce stresující, protože od spánku očekávají odpočinek a snížení bolestí, které je doprovázejí při zatížení během dne.

  Tento zdánlivý paradox lze vysvětlit. Klouby, které již jsou postiženy (artrózou, tuhostí vaziva atd.) začínají bolet po určité době v nehybné poloze a zejména pak při jejich změně. Tak i páteř, jejíž součástí je mnoho meziobratlových kloubů, může vysílat bolestivé signály, zejména při nevhodné poloze během spaní a také např. při otáčení. Nepříznivá poloha, ať už na zádech, boku, či břiše je dána samozřejmě poruchou tvaru samotné páteře, ale je „podporována“ špatnou matrací, ať už příliš tvrdou nebo měkkou. Stejně tak je nutné pro bezbolestné spaní dokonalá svalová relaxace. Svaly, které obklopují naší páteř, mají tendenci při jejím postižení tuhnout a to i při ležení a opět více pokud se podložka, na které trávíme někdy i 1/3 doby života, dokonale nepřizpůsobí našemu tělu. Svaly, které jsou po delší dobu ve stálém napětí, začnou vysílat do našeho mozku „signály ohrožení“, které vnímáme jako bolest zad.

  Noční a ranní bolesti zad většinou začínají s postupujícím věkem, tak jak dochází k pozvolnému zhoršování vlastností páteře a často i ke zhoršování našeho spánku. Člověk ve vyšším věku kvalitu spacích systémů lépe ocenění, protože může pocítit velkou změnu. Neznamená to však, že v mládí můžeme spát na čemkoliv. Správná poloha během spaní je důležité pro páteř již od dětství, rozdíl je v tom, že v dětství a mládí se nevhodná matrace často neprojeví okamžitě.

  Jako prevence bolestí zad je nejdůležitější vhodný pravidelný pohybový režim a žádná sebelepší matrace ho nenahradí. Kvalitní a na vaše tělo individuálně vytvořena podložka, kterou lze podle potřeb průběžně měnit, však může podstatně snížit již nastalé potíže nebo jim napomoci předejít.

  Spací systémy firmy Eurotest tuto kvalitu a individuální přístup splňují, mohu to posoudit jako specialista na poruchy pohybového systému i jako uživatel.

 • Penzion Bergamo

  Penzion Bergamo

  České Budějovice

  Penzion Bergamo v Českých Budějovicích je vybaven našimi spacími systémy. Do penzionu samozřejmě nejde dodat systém vyrobený na míru pro každého zákazníka, a tak se jedná o tzv. univerzální varianty. Přesto si alespoň tímto způsobem můžete spaní na našem systému vyzkoušet.

  Více informací o penzionu najdete na webových stránkách.

  www.bergamocb.cz